Problem na tylnym siedzeniu

Problem na tylnym siedzeniu

To właśnie o tej porze roku rodziny pakują bagaż, dzieci i psa i udają się do dzikich błękitnych cudów, aby odwiedzić krewnych, których nie mogą odwiedzić w corocznej rundzie świątecznych trudności. Podróż będzie pełna napięć, a ruch uliczny straszliwy. Hej, nie strzelaj do niego. To jest świat rzeczywisty.
Jakby nie było to wystarczająco złe dla biednego kierowcy, wydaje się, że niedawna publikacja badań sugeruje, że dzieci są dwunastokrotnie bardziej rozpraszające uwagę kierowców niż rozmowa przez telefon komórkowy. Nie wspomina się o współczynniku nasilenia.
Łatwo rozpoznajemy pewne rozproszenia uwagi, na przykład mówienie przez telefon komórkowy lub wysyłanie wiadomości tekstowych, jako bardzo niebezpieczne. Działania te są karane grzywną w wysokości 300 zł z trzema punktami karnymi – i powinno być więcej. Wydaje się jednak, że wielu z nas jest winnych przeoczenia rozpraszania uwagi, które mogą pochodzić od dzieci siedzących na tylnych siedzeniach.
Mówimy raczej o tym, co oczywiste, ale aby zmniejszyć ryzyko w podróży, kierowcy muszą mieć kontrolę, gdy są za kierownicą i koncentrować się na zadaniach związanych z prowadzeniem pojazdu. Oznacza to, że należy podjąć korzystną decyzję, aby nie odwracać uwagi, nie odwijać słodyczy i nie angażować się w działania rozpraszające uwagę, takie jak oddzielanie walczącego rodzeństwa.

Dostępna jest tylko 100% koncentracja – dlatego odmawiając odsunięcia któregokolwiek z tych elementów od zadania prowadzenia pojazdu, maksymalizujemy nasze bezpieczeństwo jako kierowcy, dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci i zmniejszamy ryzyko dla osób wokół nas.

 

To po prostu zdrowy rozsądek. Oto kilka pomysłów:


Zachęcaj dzieci (lub zmuszaj je) do zaplanowania podróży i wybrania przedmiotów, do których chciałyby mieć łatwy dostęp. Pozwólmy im wybrać ulubione przekąski – z rozsądkiem, zrozumiale. Wyjaśnij, jak długo podróż może trwać. Poinformuj dzieci, ile przerw planujesz i co zrobisz na tych przerwach (zatrzymaj się na lunch, lub po prostu szybko przejdź). W tym momencie będziecie wiedzieć, że to ostatnie nigdy nie będzie działać.
Kierowcy powinni przekazać wszelkie rozmowy z dziećmi osobie dorosłej na przednim siedzeniu pasażera. Twój partner nie może z Tobą rozmawiać przez 24 godziny, więc są jakieś atuty.
Jeśli jednak jesteś jedyną osobą dorosłą, porozmawiaj przed wyjazdem i wyjaśnij, że zachowując spokój i ciszę, pomogą zapewnić bezpieczniejszą i płynniejszą podróż. Spokojny rodzic jest szczęśliwym rodzicem. Zachęć je, aby dały Ci jak najwięcej informacji, jeśli potrzebują luzu lub może poczują się źle. Jeśli w trakcie podróży pojawią się kłótnie, nie kontynuuj jazdy, lecz zatrzymaj się, gdy jest to bezpieczne i zapytaj dzieci, jak chciałyby spędzić resztę wakacji w domu. To może zadziałać.

Powiązane posty

Napisany przez karim | 27 sierpnia 2018
Woda, Woda wszędzie
W tym roku nasz sezon zimowy był w momencie tworzenia niniejszego tekstu dość łagodny. Zamiast śniegu padał deszcz i było jego dużo. W rzeczywistości jest tak w momencie gdy piszę....