Woda, Woda wszędzie

Woda, Woda wszędzie

W tym roku nasz sezon zimowy był w momencie tworzenia niniejszego tekstu dość łagodny. Zamiast śniegu padał deszcz i było jego dużo. W rzeczywistości jest tak w momencie gdy piszę. Gwałtowny deszcz i silny wiatr mogą sprawić, że jazda stanie się niebezpiecznym nieszczęściem. Duże kałuże ukrywają wyboje i inne drogowe elementy, podczas gdy nadjeżdżające reflektory utrudniają widoczność. Co gorsza, gdy drogi są zalane wodą, zawsze istnieje niebezpieczeństwo aquaplaningu. Oznacza to utratę kontroli.
Opony są w stanie przemieścić określoną ilość wody. Jeżeli ilość wody na drodze jest zbyt duża, aby kanały powietrza w oponach mogły się przemieszczać, opona tymczasowo uniesie się ponad powierzchnię jezdni. Jest to jeden z powodów, dla których te cztery kawałki gumy są tak ważne. Dobry bieżnik oznacza dobrą wyporność mokrych rzeczy. Kiedy jedna lub kilka opon jest odpornych na aquaplaning i traci przyczepność, samochód będzie kontynuował jazdę w kierunku wskazanym w momencie rozpoczęcia wypadku.

Nieuchronnie będzie to oznaczało katastrofę, chyba że kierowca zachowa spokój i będzie wiedział, co robić.

Konserwacja najwyższej klasy

Utrzymanie samochodu w stanie gotowości do jazdy może być drogie, ale nadal ma kluczowe znaczenie. Wycieraczki szyby przedniej muszą być w pełni czyste i bez uszkodzeń. Może to pomóc kierowcy ocenić drogę do przodu. Nie ulega wątpliwości, że opony samochodowe powinny mieć odpowiednie ciśnienie (nie jest to liczba arbitralna) i odpowiednią głębokość bieżnika. To wszystko jest bardzo sprawne przy jeździe do minimalnej dopuszczalnej przez prawo wartości granicznej, ale płytki bieżnik nie pozwoli na wydajne odprowadzanie wody. Zawsze opłaca się wymienić opony przed osiągnięciem minimum, zwłaszcza w okresie zimowym.

Jedź wolniej

Samochód ma oczywiście słabszą przyczepność na mokrej nawierzchni, więc należy jeździć wolniej. Dotyczy to zwłaszcza warunków, w których może dojść do akwaplanacji – na przykład dużej ilości wody stojącej. Należy pamiętać, że bieżniki opony mogą wypierać tylko pewną ilość wody. Szybsza jazda oznacza, że opony muszą wypierać więcej wody, co zwiększa prawdopodobieństwo aquaplaningu.

Obejrzyj Drogę

Nie trzeba dodawać, że duże kałuże również mogą być dość głębokie. Głębsze są one tym bardziej prawdopodobne, że będziesz w nich pływać. Uważaj też na kałuże na skraju drogi. Jeśli koła tylko po jednej stronie pojazdu są w poślizgu można być na krawędzi. Pamiętaj jednak, że szarpanie w ostatniej chwili może być niebezpieczne. Jeśli poślizg jest w linii prostej, to powinieneś być bezpieczny, jeśli działasz odpowiednio, ale jeśli kałuża znajduje się w dowolnym miejscu na zakręcie, to potrzebne są różne działania.

Przejechanie samochodem przez kałużę

Pojazd w poślizgu będzie jechał dalej w kierunku, w którym jechał przed utratą kontroli. Jeśli będziesz miał taką sytuację na zakręcie lub przed nim, samochód będzie jechał dalej prosto. Unikaj wjeżdżania w kałuże na zakrętach i odpowiednio zmniejszać prędkość.
Większość dróg jest wystarczająco szeroka, aby zapewnić pewien stopień elastyczności w przemieszczaniu się bez narażania innych użytkowników dróg.

Mądrze jeździć po drodze


Wyobraź sobie, że możesz podróżować w kierunku, w którym podróżowałeś przez pewien czas po kałuży, i umieść swój samochód odpowiednio. Jeśli kierowca utraci panowanie nad pojazdem, koła będą poruszać się nad powierzchnią drogi bez przyczepności. Jednak w krótkim czasie opony będą miały kontakt z nawierzchnią. Sposób, w jaki przejeżdżasz przez kałużę, dyktuje, co samochód robi natychmiast po odzyskaniu przyczepności.
Nie rób nic nagłego, jak gwałtownie obracanie kierownicą. Nie przyspieszać ani nie hamować. Zamiast tego, trzymaj przednie koła w kierunku, w którym znajdowały się przed akwaplanem i lekko trzymaj się ustawienia pedału gazu, w którym się znajdowałeś. To jest jak lodowisko. W samochodzie osobowym warto wcisnąć sprzęgło, aby zwolnić koło.
Hamowanie lub przyspieszanie podczas aquaplaningu spowoduje tylko poślizg, pogarszając sytuację, ponieważ w pewnym momencie koła nagle się zakleszczą. Może to spowodować wypadek. Bądź opanowany, bądź spokojny i staraj się nie wykonywać manewrów w panice. Powolny i stabilny ruch powinien zapewnić bezpieczeństwo. Chodzi o to, że kierowcy powinni kierować pojazdem w różnych warunkach.

Powiązane posty

Napisany przez karim | 23 sierpnia 2018
Problem na tylnym siedzeniu
To właśnie o tej porze roku rodziny pakują bagaż, dzieci i psa i udają się do dzikich błękitnych cudów, aby odwiedzić krewnych, których nie mogą odwiedzić w corocznej rundzie świątecznych...